MÓW ZE MNĄ

Pierwsze spotkanie z logopedą. Jak się przygotować?

Pierwsze spotkanie z logopedą

Pierwsze spotkanie z logopedą.

Zatem… widzicie, że jest jakiś problem. Coś Was niepokoi np. dziecko bardzo szybko mówi i niewyraźnie, mało mówi, ma problemy z jedzeniem lub nadmiernie się ślini.

Często osobą, która Was skieruje do logopedy jest pediatra. Lekarz może podczas rutynowych badań zauważyć jakieś niepokojące sygnały i poprosić Was o konsultację z logopedą.

Bywa jednak tak, że oko rodziców jest czujniejsze i dużo szybciej wychwyci jakieś trudności z mową lub jedzeniem. W takim przypadku możesz udać się do logopedy prywatnie lub na NFZ (potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego).

Pierwsze spotkanie z logopedą w zależności od placówki może mieć różny przebieg oraz czas trwania.

Zazwyczaj pierwsze spotkanie trwa godzinę lub dłużej. W tym czasie logopeda przeprowadza wywiad z rodzicami oraz dokonuje ogólnej diagnozy logopedycznej dziecka. Często wykonanie pełnej diagnozy logopedycznej rozłożone jest na kilka spotkań.

Nie martw się, jeśli Twoje dziecko w trakcie pierwszego spotkania nie chce współpracować, ani nic mówić. To dla niego zupełnie nowa sytuacja. Może być przestraszone i zdenerwowane. W takich sytuacjach logopeda przeprowadza dokładny wywiad z rodzicami oraz może dokonać obserwacji podczas zabawy rodziców z dzieckiem. Nie zmuszajmy dziecka do mówienia, gdyż przeważnie jest to zabieg nieskuteczny;) A może dodatkowo zrazić go do kolejnych wizyt u logopedy.

Dlaczego warto przygotować się do pierwszego spotkania z logopedą?

– wizyta przebiegnie sprawniej i logopedzie uda się uzyskać więcej informacji dotyczących dziecka,

– mając pełny obraz funkcjonowania dziecka, logopeda może już po pierwszej wizycie udzielić wskazówek do pracy z dzieckiem;

CO NALEŻY PRZYGOTOWAĆ?

  • Jeśli masz maleńkie dziecko, weź ze sobą produkty do jedzenia np. coś do picia, gryzienia i żucia. Funkcje pokarmowe są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju mowy. Jeśli masz duże dziecko, ale przypuszczasz że nieprawidłowo je, również zabierz jakieś jego ulubione pokarmy ze sobą na wizytę.

  • Poobserwuj jak zachowuje się buzia dziecka w trakcie dnia – spokojnej zabawy oraz podczas snu. Czy dziecko siedzi z otwartą buzią/ślini się/język wsuwa między zęby? Czy w nocy chrapie/zgrzyta zębami/śpi z otwartą buzią i językiem położonym na dole jamy ustnej?

  • Weź ze sobą kartę zdrowia dziecka, niektóre informacje np. dotyczące porodu, przebytych chorób i operacji, szczepień są istotne dla logopedy, a często się o nich zapomina.

  • Przygotuj informacje dotyczące rozwoju dziecka w jego pierwszych latach życia. Logopedę może zainteresować: czy dziecko raczkowało i w jaki sposób, kiedy zaczęło chodzić, czy wskazywało palcem na różne rzeczy, czy potrafi jeździć na rowerku, jak przebiegało karmienie piersią/butelką, czy używało smoczka i jak długo, w jaki sposób śpi (z otwartą buzią? czy chrapie?).

  • Przynieś wszystkie wyniki badań specjalistycznych dziecka, które posiadasz. Szczególnie od laryngologa, neurologa, audiologa, psychologa, psychiatry, fizjoterapeuty oraz innych terapeutów np. SI. Na rozwój mowy wpływa wiele czynników, logopeda znając ogólne funkcjonowanie dziecka dokona trafniejszej diagnozy. Nie zatajaj przed terapeutą istotnych informacji medycznych dotyczących dziecka. Tylko wzajemne zaufanie rodzica i terapeuty stworzy możliwość współpracy i pomocy dziecku.

  • Zastanów się nad problemem dziecka. Z czym według Ciebie są trudności? Kiedy się pojawiają, w jakich sytuacjach, jak często? Zapisz sobie to na kartce, żeby podczas wizyty niczego nie przeoczyć. Zapytaj również osób, które z dzieckiem spędzają czas np. babci, cioci, opiekunki o to, czy także zauważyły jakieś nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

  • Zastanów się nad tym, jak rozwijała się mowa u członków najbliższej rodziny dziecka. Jeśli nie wiesz, wykonaj kilka telefonów Niektóry dzieci mogą mieć silne predyspozycje genetyczne warunkujące ich rozwój mowy.

Logopeda nastawiony jest na pomoc Tobie i Twojemu dziecku. Bądź otwarty na różne sugestie i propozycje. Być może po pierwszej wizycie u logopedy, będziesz poproszony o wykonanie dodatkowych badań i udanie się na konsultacje do innych lekarzy. Z doświadczenia wiem, że niejednokrotnie terapia logopedyczna może odnieść sukces tylko w przypadku prowadzenia równolegle dodatkowych oddziaływań terapeutycznych np. fizjoterapeutycznych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *